Přidat serverWidgetNabídněte RSS zdrojPřihlásitRegistrovat

zpravodajství ze světa linuxu

Jak se naučit pracovat s Linuxem: nejčastější způsoby a metody

Datum: 24.07. 2017

Linux je ve firemním prostředí čím dál využívanějším systémem, ale i běžní uživatelé se stále častěji přesvědčují o jeho výhodách při každodenním používání. Avšak pro každého, kdo je zvyklý pracovat s operačním systémem MS Windows, může být přechod na Linux poněkud komplikovaný. Jak získat znalosti potřebné k efektivní práci s Linuxem?

Stejně jako v případě prohlubování počítačových kompetencí, tak i v rámci Linuxu se nabízí několik oblíbených způsobů. Následující přehled těch nejčastějších metod bere v úvahu jejich efektivitu i finanční nákladnost.

Samostudium Linuxu

Mnoho uživatelů ve snaze ušetřit se s velkým nadšením pustí do samostudia, které však vyžaduje investice do odborných příruček. Počáteční nadšení však většinou poměrně rychle střídá zklamání z pomalého postupu. I banální záležitost totiž může znamenat dlouhé zdržení. Rady lze sice získat na nejrůznějších internetových fórech, nicméně opravdu zasvěcená pomoc na sebe může nechat dlouho čekat.
 

Školení Linuxu

Z hlediska úspory času je dobrou volbou školení Linux. Zde je však nutno počítat s nějakou vstupní investicí, která zaručuje individuální přístup lektora. To je zejména v počátcích práce s Linuxem velmi žádoucí. Neméně důležitá je možnost si všechny teoretické poznatky ihned vyzkoušet v rámci praktických cvičení. Nutností je samozřejmě erudovaný lektor, který má nejen odborné znalosti, ale také pedagogické nadání a je schopen přizpůsobit obsah kurzu konkrétním požadavkům jeho účastníků. Návštěvník školení tak nemusí zdlouhavě dohledávat žádné informace a v budoucnu mu mohou být nápomocny i materiály pro další vzdělávání, které na kurzu obdrží.

Linux na Youtube

V poslední době čím dál více lidí využívá k samostudiu Youtube. Existuje nespočet zdarma dostupných videí, nicméně jejich úroveň je značně různorodá. V porovnání s klasickým samostudiem na základě příruček napomáhají vizuální vjemy snazšímu pochopení celé problematiky, ovšem bez možnosti interakce. Mírnou překážku mohou představovat rovněž jazykové znalosti. Velká část opravdu kvalitních videí je totiž dostupná pouze v angličtině, přičemž pro pochopení všech odborných termínů nemusí být běžná znalost angličtiny dostačující.

Je nutno si uvědomit, že Linux nevyžaduje pouze průměrné uživatelské znalosti. Jeho součásti a nástroje nabízí zcela jiný pohled na práci v rámci operačního systému, proto je žádoucí vědět více o jeho administraci, programování shellu, práci s Dockerem, adresářových službách… Zkrátka všem, co usnadní nejen běžnou práci s Linuxem a otevře vám nové obzory.

 

Linux maskot tučnák Tux

Webhosting Český hosting

Reklama

Hledej-hosting.cz - webhosting, multihosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových a serverhostingových programů na českém trhu s možností jejich vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.

WEDOS sleva 50% na webhosting

Ušetřete za webhosting u Wedosu zadáním toho slevového kupónu při objednávce.

Slevový kupón:

Nejčtenější články

Nejsou nalezeny žádné články.Proč používat LinuxCZIN.eu
www.linux.website21.cz

Copyright © 2019 LINUXPORTAL.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit