Samostudium Linuxu
Mnoho uživatelů ve snaze ušetřit se
s velkým nadšením pustí do samostudia, které však
vyžaduje investice do odborných příruček. Počáteční
nadšení však většinou poměrně rychle střídá zklamání z pomalého
postupu. I banální záležitost totiž může znamenat dlouhé zdržení.
Rady lze sice získat na nejrůznějších internetových
fórech, nicméně opravdu zasvěcená pomoc na sebe může nechat
dlouho čekat.
Školení Linuxu
Z hlediska úspory času je dobrou volbou školení Linux. Zde je však nutno počítat s nějakou vstupní investicí, která zaručuje individuální přístup lektora. To je zejména v počátcích práce s Linuxem velmi žádoucí. Neméně důležitá je možnost si všechny teoretické poznatky ihned vyzkoušet v rámci praktických cvičení. Nutností je samozřejmě erudovaný lektor, který má nejen odborné znalosti, ale také pedagogické nadání a je schopen přizpůsobit obsah kurzu konkrétním požadavkům jeho účastníků. Návštěvník školení tak nemusí zdlouhavě dohledávat žádné informace a v budoucnu mu mohou být nápomocny i materiály pro další vzdělávání, které na kurzu obdrží.
Linux na Youtube
V poslední době čím dál více lidí využívá k samostudiu Youtube. Existuje nespočet zdarma dostupných videí, nicméně jejich úroveň je značně různorodá. V porovnání s klasickým samostudiem na základě příruček napomáhají vizuální vjemy snazšímu pochopení celé problematiky, ovšem bez možnosti interakce. Mírnou překážku mohou představovat rovněž jazykové znalosti. Velká část opravdu kvalitních videí je totiž dostupná pouze v angličtině, přičemž pro pochopení všech odborných termínů nemusí být běžná znalost angličtiny dostačující.
Je nutno si uvědomit, že Linux nevyžaduje pouze průměrné uživatelské znalosti. Jeho součásti a nástroje nabízí zcela jiný pohled na práci v rámci operačního systému, proto je žádoucí vědět více o jeho administraci, programování shellu, práci s Dockerem, adresářových službách… Zkrátka všem, co usnadní nejen běžnou práci s Linuxem a otevře vám nové obzory.