Přidat serverWidgetNabídněte RSS zdrojPřihlásitRegistrovat

zpravodajství ze světa linuxu

V Česku skončila éra telefonních budek, přestali jsme je používat a dotovat

18.06.2021 00:00  Hlubyně, 40 km východně od Plzně, něco přes 10km jižně od Příbrami, se stala dějištěm vpravdě historické události. Demontována byla poslední veřejná telefonní budka a s ní i kus stoleté historie. Spolu s koncem poslední telefonní budky v republice definitivně končí doba, kdy bylo možné jen tak jít po ulici a komukoli zavolat bez nutnosti vlastnění jakéhokoli jiného zařízení. Stačila mince a bylo možné uskutečnit hovor. Člověk ale buď musel znát telefonní číslo, nebo listovat tlustým telefonním seznamem zvaným též Zlaté stránky, které obsahovaly drtivou většinu všech existujících telefonních čísel v republice a dnes bychom je spíše považovali za svatý grál všech fanoušků soudních žalob na základě GDPR.

Projekt Amiga: herní sestava a srovnání s konkurencí

17.06.2021 00:00  Minule jsme se věnovali tomu, jak je možné na původní Amize pracovat s obrazy disket získaných na internetu. Dnes si představíme celou moji sestavu retro herního koutku a srovnáme Amigu s dobovým konkurentem Atari ST. V tuto chvíli byl již počítač technicky připravený a jsem schopen spustit a vyzkoušet prakticky vše z nabídky dostupného software.

Práce s Kafkou z příkazové řádky: nástroje Kafkacat a Kcli

17.06.2021 00:00  V několika předchozích článcích jsme si ukázali, jak lze využívat služeb Apache Kafky z několika programovacích jazyků. Ve skutečnosti lze ovšem s Kafkou pracovat i přímo z příkazové řádky. 1. Práce s Kafkou z příkazové řádky: nástroje Kafkacat a Kcli

Softwarová sklizeň

16.06.2021 00:00  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme správce poznámek, vytvoříme a rozpohybujeme sprajty, stáhneme a spárujeme titulky s video souborem a nakonec se zbavíme problémů se sdílením obrazovky. NoteKit je aplikace pro zapisování poznámek ve strukturované podobě. Obsah je ukládán ve formátu Markdown, lze jej organizovat do složek a podsložek, které je možné procházet přímo v okně v postranním panelu; a tam, kde nestačí dostupné nástroje, lze použít tužku a kreslit pomocí myši nebo dotykem.

Svobodná implementace Heroes of Might and Magic II už umí všechny kampaně

16.06.2021 00:00  Všechny kampaně z Heroes of Might Magic II si teď nově můžete zahrát díky její reimplementaci fheroes2. RPG pro více hráčů s voxelovou grafikou Veloren vydala novou verzi 0.10.0. Strategická hra Widelands má kandidáta na vydání. fheroes2 je svobodná reimplementace herního enginu, která umožňuje hrát klasickou tahovou strategii Heroes of Might Magic II na moderních operačních systémech. Nová verze 0.9.4 přidává podporu pro kampaň The Price of Loyalty a vylepšuje podporu pro kampaň The Succession Wars včetně chybějících videí. Odteď je už možné hrát všech šest kampaní z původní hry.

Nákup a prodej Bitcoin

Joplin: náhrada za Evernote nebo haldu textových souborů s poznámkami

15.06.2021 00:00  Válí se vám po stole útržky papíru s poznámkami nebo máte po disku spoustu souborů, kam si píšete podstatné věci? Můžete zkusit tenhle nepořádek nahradit něčím šikovným, co vám udělá v poznámkách pořádek. Dobře, s tím Evernotem si vymýšlím, protože jsem ho nikdy nepoužíval, ale stejně si myslím, že je Joplin docela dobrá aplikace na poznámky a měli byste ji vyzkoušet. Já sám jsem si dlouho psal poznámky na kusy papíru, které se mi potom válí různě po stole. Podle toho, jak jednotlivé věci dokončuji, nebo se k nim dlouho nedostanu, až přestanou být zase relevantní, pak papírky proškrtávám a zase přepisuju na nové.

Vývoj služeb postavených na systému Apache Kafka v jazyku Go

15.06.2021 00:00  Dnes si ukážeme, jak lze použít základní funkce Apache Kafky v jazyku Go. Demonstrační příklady budou využívat dvě knihovny, a to konkrétně confluent-kafka-go a Sarama. Důležitým tématem je však i testování aplikací. 1. Vývoj služeb postavených na systému Apache Kafka v jazyku Go

Postřehy z bezpečnosti: světlá strana Síly vrací úder

14.06.2021 00:00  Dnes se podíváme na dva příklady mediálně zajímavých událostí s dobrým koncem, na problémy firmy na zpracování masa JBS, na jedno kulaté výročí nebo na GDPR. Jen několikrát za rok se stane, že se kyberbezpečnostní incident dostane do běžných médií. Bezpochyby největší událostí minulého týdne, bylo rozbití celosvětové sítě zločinců v rámci operace Ironside. Bezpečnostní složky zadrželi na osm set pachatelů napříč 18 zeměmi – v Evropě hlavně v Německu a Švédsku. FBI a její australský protějšek poslední tři roky monitorovaly platformu na výměnu zpráv a hovorů a povedlo se jim tak úspěšně infiltrovat zločinecké gangy, které si skrz ní vyměnili 27 milionů zpráv, obsahující například objednávky vražd. K zabaveným věcem kromě padesáti milionů dolarů patří 30 tun drog, 50 luxusních aut a 250 zbraní.

CuteFishOS s úplně novým prostředím, ThinkPad X1 dostupný s Linuxem

14.06.2021 00:00  CuteFishOS je linuxová distribuce s vlastním grafickým prostředím napodobujícím svým vzhledem macOS. Nejstarší linuxová distribuce Slackware aktualizuje jádro LTS. Vinix je první operační systém napsaný v jazyce V. Čínská linuxová distribuce postavená na Manjaru CuteFishOS používá své vlastní grafické prostředí CuteFish. Hned na první pohled je jasné, že se snaží svým vzhledem napodobovat operační systém macOS od firmy Apple.

Nechte se naočkovat, radí Linus Torvalds, Seagate i WD pro kryptoměnu Chia

13.06.2021 00:00  Na GRUB 2.06 naváže v příštím roce GRUB 2.11, Olympijské hry v Tokiu budou v USA streamovány v 4k HDR + Atmos, Blizzard a jeho marný boj s pomocí DMCA, Tesla Model S Plaid s výkonným CPU a GPU. Po GRUBu verzí 2.0, 2.02, 2.04 a čerstvé 2.06 přijde v příštím roce nezvyklý skok v číslování. Příští verze zvýší hodnotu na 2.11. Phoronix k tomu dodává, že důvodem jsou problémy některých skriptů s tím, když číslování obsahuje nuly, proto nepůjde ani o GRUB 2.10. Správce GRUBu Daniel Kiper z Oraclu dále „odmrazil“ vývojovou větev a je možné do projektu přidávat nový kód.

Ani HEIC, ani AVIF, ale JPEG XL bude nástupcem starého JPEGu

11.06.2021 00:00  Starý dobrý JPEG je tu s námi téměř tři dekády. O jeho nástupci stále není rozhodnuto, ale v samotné Joint Photographic Experts Group vzniká nástupce, jenž možná smete HEIC/AVIF do propadliště dějin. Úvodem mi dovolte připomenout, že JPEG je jedním z de facto standardizovaných grafických formátů, kterými si lidé a zejména běžní smrtelníci vyměňují data. JPEG se primárně používá pro fotografie a důvodem je ta skutečnost, že formát je tak starý, že jej bezproblémově podporují prakticky všechny přístroje a zařízení, která se používají, bez ohledu na jejich stáří.

Projekt Amiga: datové úložiště aneb jak nahrávat software z flash disku

10.06.2021 00:00  V minulém díle jsme skončili u tématu, jak dostat na Amigu nějaký ten software, který chceme vyzkoušet. Diskety nemůžeme vytvářet na běžném PC, takže budeme potřebovat něco modernějšího a šikovnějšího. V tuto chvíli pár disket s hrami, ale chybí mezi nimi mnoho, které bych rád otestoval. Tedy nastává otázka, jak dostat na Amigu další software. Jak jsem již zmínil, diskety pro tento počítač nelze snadno vyrobit na PC s příslušným programem, jako je to možné u ST. Odlišný způsob zápisu není řadič běžné PC disketové mechaniky schopen zpracovat. Dále jako u projektu ST chci mít počítač co nejvíc ve stavu originálu, tedy žádné vnitřní či dokonce mechanické úpravy nepřicházejí v úvahu. Tak tedy externě, a rozhodl jsem se využít produkt letmo zmíněný v Projektu ST, kde jsem jej ale nepoužil – GoTek.

Automatické vytvoření dokumentace k databázi s využitím nástroje SchemaSpy

10.06.2021 00:00  Dnes se seznámíme s možnostmi nástroje SchemaSpy, který slouží k automatickému vytvoření dokumentace k databázi. V souvislosti s popisem SchemaSpy se seznámíme i s některými užitečnými metapříkazy terminálu psql. 1. Automatické vytvoření dokumentace k databázi s využitím nástroje SchemaSpy

Softwarová sklizeň

09.06.2021 00:00  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vytvoříme titulky k videu, vyzkoušíme webový prohlížeč ovládaný klávesnicí, překonvertujeme si obrázky do ASCII a řekneme si o nástroji pro správu balíčků obrázků. Otevřený multiplatformní editor titulků. Titulky v něm můžete vytvářet, upravovat, měnit velikost textu, rozdělovat a slučovat titulky nebo upravovat časování. Program podporuje import a export formátů SRT, SSA, TTML, SBV, DFXP, VTT, XML, SCC a SAMI. Kromě ukládání do samostatných souborů umí taky přidat titulky jako nedílnou součást videa.

Služby v distribuovaných systémech – konfigurace sítě

09.06.2021 00:00  Pokud se jako informační systém připojím do sítě, jak zjistím, kdo je v síti zapojený, jaké služby poskytuje a kde jej najdu? To jsou zásadní otázky, na které musím najít nějakou uspokojivou odpověď. Vrátím se k úvodnímu článku série, kde jsem také napsal:

Následující měsíc
Webhosting Český hosting

Reklama

Hledej-hosting.cz - webhosting, multihosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových a serverhostingových programů na českém trhu s možností jejich vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.

WEDOS sleva 50% na webhosting

Ušetřete za webhosting u Wedosu zadáním toho slevového kupónu při objednávce.

Slevový kupón:

Vlastní webové stránky

Vyzkoušejte si vytvořit vlastní web rychle a snadno na Saywebpage.com

Nejčtenější články

Distribution Release: SME Server 10.0

DistroWatch.... - 15.06.2021 16:30 - čteno(2)

Joplin: náhrada za Evernote nebo...

Root.cz - 15.06.2021 00:00 - čteno(2)

Vývoj služeb postavených na...

Root.cz - 15.06.2021 00:00 - čteno(2)

Komunitní setkání správců...

Linuxexpres.cz - 14.06.2021 18:18 - čteno(2)

CuteFishOS s úplně novým...

Root.cz - 14.06.2021 00:00 - čteno(2)

Compact Arm gateways offer optional...

LinuxGizmos - 11.06.2021 16:49 - čteno(2)

Intel údajně pomýšlí koupit SiFive

Root.cz -... - 11.06.2021 14:14 - čteno(2)

Vyšla první část aktualizace...

Root.cz -... - 11.06.2021 11:11 - čteno(2)

Distribution Release: Clonezilla Live...

DistroWatch.... - 01.06.2021 13:00 - čteno(2)

Projekt Amiga: herní sestava...

Root.cz - 17.06.2021 00:00 - čteno(1)Proč používat LinuxCZIN.eu
www.linux.website21.cz

Copyright © 2019 LINUXPORTAL.cz | Tvorba www stránek - Webnix.cz

Přidat server: 

Do kategorie:


Přidat

Zrušit

Přidat novou kategorii


Přidat

Zrušit